19 Haziran 2008 Perşembe

Kalecilik başlı başına bir deliliktir: Ravelli


Francis Bacon’ın demek istediğini en iyi Ravelli anlar: “İnsan tabiatında akıllıktan ziyade delilik vardır”. Nicolas Boileau’ya da hak verir Ravelli: “Hayat delilerle doludur; deliliğe rastlamak istemeyen kendisini evine hapsetse de yetmez, aynı zamanda evdeki bütün aynaları da kırması gerekir…” Ama yine de Ravelli’nin durumunu en iyi Schumacher anlatabilir: “Kalecilik başlı başına bir deliliktir. Sahanın diğer ucunda dünyaları kaçırıp kazara da olsa bir tane gol atmayı başaran forvet kahraman olurken, sen dünyaları kurtarır, bir tane yiyince rezil olursun. Buna bile bile devam etmek delilik değilse, delilik nedir ki?”

Son sözü Schumacher’in demek istediğini yıllar önce formüle eden Einstein söyler bu tartışmada: “Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir” Tam 22 yıl aynı şeyi yaptı Thomas Ravelli… 143 kez İsveç Milli Takımı’nın kalesini korudu.. Eğer maçlardan önce doping kontrolü değil de psikolojik testler yapılsaydı, Ravelli çoktan bir akıl hastanesinde alırdı soluğu. Üstelik orada diğer delilerle maç yaparken bile diğerleri onun yanında ilim adamı kalırdı!

İlk olarak o anda fark etmiştim Thomas Ravelli ile küçüklüğümüzün en çok iz bırakan dizi filmlerinden A Takımı’ndaki deli Murdock’ın birbirlerine tek yumurta ikizi gibi benzediklerini… Herkes Kennet Andersson, Brolin, Larsson ve Dahlin’den bahsederken kaş göz arasında İsveç’i Dünya Kupası’nda yarı finale kadar taşıdığı Romanya maçının o kırılma anında… O anda bir tımarhanenin bahçesinde topun olmadığı hayali bir maçta oynuyormuşçasına kahkahalar atan Ravelli’nin karşısında gelmiş geçmiş en büyük futbol sanatçılarından George Hagi vardı… Daha birkaç maç önce orta sahayı geçer geçmez sol kanattan yaptığı şandelle dünyanın en iyi kalecilerinden birisi olan Oscar Cordoba’yı avlamıştı Karpatların Maradonası… Korkmamak mümkün değildi top Hagi’nin ayağına geldiğinde… Ama Ravelli o anda önce sol köşeye doğru atlamış, sonra da top sağ tarafına doğru falso alınca yüzündeki binlerce çılgına pabucunu ters giydiren ifade ile havadayken sağa doğru 180 derece kıvrılıp şimşek gibi gelen topu kurtarmıştı. Üstelik topu çelmemiş, şimşeği çeken paratoner misali topu patlamış gibi ellerinde küçültmüş, 23 Nisan kutlamalarındaki Polonya halk danslarını andıran hareketler yaptıktan sonra dönebilecek muhtemel bir topu tamamlamak isteyen Dimitrescu’nun saçlarını okşamaya başlamıştı… O anda o hareketin aynısını hiçbir futbolcu değil, sadece A Takımı’nda Murdock senaryo gereği yapabilir ama en fazla Ravelli kadar inandırıcı olabilirdi. Ravelli o andaki yüz ifadesinde ne Hagi’nin ustalığını aşağılamış, ne de Dimitrescu ile alay etmişti. O anda sadece deliliğin nasıl da en kestirme bir kaçış yolu olduğunu tüm dünyaya haykırmış, sonu olmayan, hiç bitmeyen yolda dörtnala giderken tüm dünyaya yakalanmıştı.

Nasıl A Takımı’nın her bölümünün başında çetenin yakışıklısı Face bir şekilde Murdock’ı akıl hastanesinden kaçırıp maceraya dahil ediyorsa, sanki Brolin ve Kennet Andersson da her maçtan önce Ravelli’yi kapattıkları tımarhaneden bir şekilde kaçırıyor, maçlara getiriyordu! Nasıl Murdock olmasa A Takımı, hiçbir suçluyu yakalayamazsa, Ravelli olmasa da İsveç çoktan elenebilirdi… İşin garibi İsveç’in siyahi oyuncuları Dahlin ve Henrik Larsson bile Ravelli kadar ateşli ve çılgın değillerdi. Aksine İskandinavya’ya özgü ölümcül bir soğukkanlılık ile siyah ırklarının Allah vergisi süper yeteneklerini birleştirip yeni bir İsveç rüzgarı estiriyorlardı. Yıllar sonra öğrenecektik ki 90 dakikanın tek bir saniyesinde bile klasik bir İsveçli gibi davranmayan ya da davranamayan Thomas Ravelli aslında etnik olarak bir İsveçli değildi zaten.

Soyadından da anlaşılacağı gibi aslında İtalyan kökenli olan Thomas Ravelli, 13 Ağustos 1959 günü Vaxjö’de dünyaya gelmiş, önce şansını marangozlukta denemiş, kısa bir süre sonra da kaleciliğe başlamıştı. Büyük ihtimalle kale dışında bir mevkide oynasaydı, Pascal Nouma ve Hasan Şaş bile Ravelli’nin yanında en fazla bir Ergün Penbe ya da Oğuz Çetin kadar hırçın kalırlardı… Belki de o yüzden Thomas Ravelli’yi daha futbol topuyla haşır neşir olmaya başladığı ilk andan itibaren kaleye hapsetmişlerdi.

Ama sorun birçok akıl hastalığı vakasında olduğu gibi Ravelli’nin çocukluğunda falan da değildi. İkiz kardeşi Andreas da kendisi gibi futbolculuğu seçmiş, o da İsveç Milli Takımı’nın formasını defalarca giymiş ama bir kez bile ne top toplayıcı çocuğu dövmeye kalkışmış, ne de rakibi topu dışarı atınca gidip kahkahalar atarak başını okşamıştı. Sadece aynı gün doğmuşlardı, hepsi buydu!

Belki de iki direğin arasına hapsedilmek deliliğe özgü bir lanetle, müebbetle cezalandırılmış olma durumuyla eş anlamlıydı, o yüzden Thomas Ravelli değil ikiz kardeşine, yeşil sahalara ayak basmış hiç kimseye benzemedi. Schumacher artık bir daha iyileşemeyecek kadar delirdiğinde Türkiye’ye kaçmış, Zubizarretta Barça’nın kalesini hiç bitmeyecek bir tufana terk ederek Valencia’ya sığınmıştı. Ravelli de tıpkı onlar gibi yediği her golden sonra kendisini daha da lekelenmiş hissedecek, istatistik bilimi onun için de bir yerden sonra kaleci kıyımı ile aynı anlama gelmeye başlayacaktı. Ama kaçacak başka bir yeri yoktu Ravelli’nin… O çoktan sonu olmayan bir yola girmiş, Thomas Ravelli olmuştu. Kariyerinin son yılı hariç sadece İsveç Ligi’nde kalecilik yaparken, başka bir ligde Ravelli’nin Ravelli olarak kabul edilmeyeceğini adı gibi biliyor, iki direğin arasındaki o huzurlu bataklıkta hiçbir zaman normal insan taklidi yapmaya çalışmıyordu. Son yıllarında Amerika’nın Tapma Bay Mutiny takımında forma giyerken de aniden “Motivasyonumu kaybettim, burada her şey çok normal ve sıkıcı” diyerek aniden futbolu bırakırken de normal insan taklidi yapmaya tenezzül etmeyecekti.

Belki de sadece içinde yeşermiş futbol oynama, topları yakalama sevincinden sürekli gülüyordu Ravelli… Hele hele söz konusu olan penaltılarsa kalecinin topu yakalaması normal bir insanın gökyüzünden düşen yıldırımı, çakan şimşeği yakalamaya çalışmasına benziyordu Schumacher’in de dediği gibi… Ama Ravelli, kalecilerin müzmin penaltı korkusunu yenerken, sadece kendisine özgü korkusuzlukla deliliğin birbirine teğet geçtiği ince çizgilerde tüm 1 numaraların makus kaderini değiştirdi farkında olmadan da olsa. O Romanya ile oynadıkları çeyrek finalin maçında sanki penaltıları atanlarla, tutmaya çalışanlar yer değiştirmiş… Kalesinde her an penaltıyı kullanacak oyuncuyu öldürmeye hazırmış gibi bakan Ravelli karşısında Rumen oyuncular, eskiden kalecilerin olduğu gibi kurbanlık koyunlara benzemişlerdi. Bu bir kadının bir erkeğe tecavüz etmesi, ya da bir adamın köpeği ısırması kadar eşine az rastlanır bir durumdu. O esnada Ravelli’nin gözlerinden yayılan hiddet karşısında, sadece Rumenlerin değil, hangi milletten olursa olsun herkesin eli ayağı titrer, kale daha önce hiç olmadığı kadar küçülür, kaleci de bu kadar devleşirdi.

Sadece kaleciliğin çocuk doğurma ya da sünnet olma anları gibi olan penaltılar esnasında değil, yan toplarda, cepheden gelen şutlarda, karşı karşıya kalınılan pozisyonlarda da Thomas Ravelli sadece kendisine özgü bir kalecilik bienali sergilerdi. Çoğu zaman bir yan topa çıkarken, önce kendi savunma oyuncularını iter kakar, sonra da rakip oyunculara bağırıp çağırmaya devam ederken, kimsenin yükselmeye cesaret edemediği kadar yükseklerde adeta asılı durup bir şekilde topu yakalardı. Degaj anları ise Ravelli’nin maçlara attığı asla futbol hafızalarından silinmeyecek en çılgınca imzalarıydı. Önce topu sanki patlakmış gibi tüm hiddetiyle sektirir, o kadar koşup nefes tüketmesinin acısını o anda toptan çıkartır, sonra da hiçbir şey olmamışçasına bir sirkteymiş gibi belinin arkasından çevirirdi. O anda tüm savunması hiç olmadığı kadar rahatlar, herkes maç yeni başlıyormuş gibi sahaya yayılırdı. Önce takım arkadaşlarının hepsinin ileri gitmesini işaret eden Ravelli, herkesin ileri gittiğine ve etrafta hiç rakip oyuncu kalmadığına emin olduğunda birden topu eliyle en yakın takım arkadaşına atar, herkesi ter köşeye yatırırdı.

Hani o yaptığı hareket maçın kırılma anındaki bir gol pası olsa herkes anlardı ama sadece oyunu başlatan bir pastı işte! Ama aslında tüm o anların toplamına bakınca o son derece basit ve saçma gözüken Ravelli’nin oyunu başlatan paslarının aslında İsveç’in yarı finale kadar gelmesinde oynadığı rol hiç gözükmediği kadar hayatiydi. İsveç kontrataktan tek bir gol dahi yemezken, rakip kalede kornerlerden gol aradığı anlarda bile Ravelli’nin kontrolünde bir nevi “kontradefans” organizasyonu yapıp maçı sürekli kontrolü altında tutardı.

Bir de o unutulmaz degaj anlarından bazılarında, sonradan Oscar Cordoba ile özdeşleştireceğimiz ani kontratak uzun pasları vardı. Bu kez top eline geçer geçmez sanki önündeki rakipler insan etinden değilmiş de pamuk ya da keten yığınındanmış gibi adeta içlerinden geçerek penaltı noktasına kadar gelir, topu atacağı arkadaşına değil de sadece elindeki topa bakarak aklınca rakiplerine bir kaleci olarak feyk atardı. Yine o anda dışarıdan bakınca son derece anlamsız ve saçma gözüken bu hareketten sonra Larsson, Dahlin ya da Andersson, Ravelli’nin tek topuyla buluşup golü attığında Ravelli’nin yıllardır deli taklidi yaparak hepimizi uyuttuğuna ve aslında tam da bu yüzden en akıllımız olduğunu düşünmekten kendimizi alamazdık.

Birçok pozisyonda biz “Top kaleye girecek bu deli Ravelli neden atlamıyor?” diye düşünürken bir anda sanki Kremlin kapısında nöbet tutan Rus askerleri kadar ciddi ve sert bir edayla büyük büyük adımlar atarak yürümeye başlar; sonra da top auta çıktığında kameraya dil çıkarırdı. İşte o anlarda Ravelli’nin aslında deli mi yoksa dahiyane bir kaleci mi olduğunu bir türlü hiç anlayamazdık. Belki de o anda bunun nedeni daha önce hiç la Rochefoucauld okumamış olmamızdı. Sonradan okuduğumuzda Ravelli’yi Ravelli yapan en önemli gerçeği nihayet anlayabilecektik: “En yaman delilik, en yaman akıl ve hikmetten doğar”mış meğerse!

Rochefoucauld’dan sonra neden sürekli olarak rakip forvetlerle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda topu kurtardıktan sonra oyunu başlatmak yerine rakibinin suratına bağırıp çağırmasının da sırrını çözdük. O andan önce biz Ravelli’nin sadece bir tek golü kurtardığını sanırken o aslında rakip forvetin suratına haykırdığı anlarda rakibini psikolojik olarak bitirerek onlarca muhtemel gol pozisyonunu daha doğmadan önlüyordu. Belki de o yüzdendi, forvetler topu kalesine sokamayıp dışarı attığında, çılgınca kahkahalar atıp bir anda dans etmeye başlaması ya da felç olmuş gibi kasılıp kalması; Yaşin, Dassaev, Meier gibi mükemmel kaleciler varken kendisine Grobbelaar’ı örnek alması…

Aslında Ravelli’nin o anlarda bize kusurmuş gibi gelen hareketleri, Fransız filozof Alain’in dediği gibi bizim büyütülmüş kusurlarımızdan daha fazla bir şey değildi. Hangimiz kaleye geçtiğimizde sıkılıp rakiplerimize dil çıkarmak, auta çıkan topun arkasından Prodigy çalıyormuş gibi dans etmek istememiştik ki? Sahada geriye kalan herkes bir dersin teneffüsündeki gibi oradan oraya koşarken, sürekli iki direk arasında kalmak başlı başına ölümcül bir sıkıntı değil de neydi ki? İşte Ravelli, yaptığı her hareketinde o ölümcül sıkıntıyı bir daha peydahlanmamak üzere öldürmüş, kaleciliğe bile neşe katmayı başarmıştı. Bunu yaparken de ne zamanının diğer iflah olmaz deli kalecileri Higuita gibi olmayacak yerde top kaptırıp takımının gol yemesine sebep olmuş, ne de eliyle çok rahat tutabileceği bir topu ayaklarının arkası ile çıkartmaya çalışıp kalbimize indirmişti. Sadece kaleden akılla deliliğin aslında tek yumurta ikizi olduğunu haykıran sonsuz bir neşe yaymıştı etrafa. Tüm bunları yaparken de kaşla göz arasında Murdock misali filmin kırılma anının gizli kahramanı olmuş, Göteborg’u defalara şampiyonluğa, İsveç’i de tarihinde ilk ve şimdilik son kez Dünya Kupası Üçüncülüğü’ne taşımıştı.

Belki de en iyi biz Türkler anladık Ravelli’yi… Belki de o yüzden haftalardır F Dergisi okuyucuları sürekli Ravelli’yi yazmamız için bize mesajlar yolluyorlar. Biz Türkler ki yetiştirdiğimiz en iyi kaleci olan Rüştü’yü bile birkaç kez hatalı gol dedi diye ezeli kovalığa, tavukkaralığına terfi ettiriyoruz, o zaman kalecilik söz konusu olduğunda bizi ancak Ravelli paklar… Bir İsveç-Türkiye maçında yine kalesinde sıkılıp sahaya giren yasa dışı pankartlı göstericiyi sanki kendisi saha komiseriymiş, gösterici de tavukmuş gibi paketlemekten beter edip bir de asıl görevlilere teslim ederken paket fiyongu yapıyormuş taklidi yapan Ravelli… Dünya Kupası Yarı Finali’nde karşısında sadece o zamanın değil tüm zamanların golle en eşanlamlı oyuncularından Romario ile karşı karşıya kalıp topu çelmeyi başardığında Dünya Kupası’nı kazandıran penaltıyı kurtarmış gibi delice kahkahalar atan Ravelli… Çoğu zaman adeta kaleci olduğu için kendisiyle alay ediyormuş gibi kafasına hasır şapkalar takan, İsveç Ligi’nde bir maçta hatalı bir gol yedikten sonra kendi yüzüne yumruk atan o ölümsüz delilik!

İnsan çaresizlikten delirir derler Anadolu’da… Sonra da fazla gülenlere “Gülmesene, deli misin?” denir. Ben kendi kendine gülene deli demem, direkt Ravelli derim. Aslında bir gün bir kaleye Ravelli, diğerine de Shorumnu geçmeli! Shorumnu’nun önünde yine Erman Güraçar-Ümit Bozkurt-Ali Eren üçlüsü oynamalı, gelen her yan top gol olmalı, her golden sonra Shorumnu daha fazla sırıtmalı! Ravelli topu kaptı mı önce belinin arkasından çevirip sonra Hasan Şaş’a atmalı, sonra da Hasan Şaş, ortasını Pascal Nouma’ya yapmalı. Takımı Yılmaz Vural çalıştırmalı ve mutlaka oyuncularına kızarken sahanın içine düşmeli, maçı da tabii ki Ahmet Çakar yönetmeli ve Gascoigne Çakar’ın cebinden düşen kırmızı kartı söz verip bikini giymedi hocaya göstermeli! Kadınlar haksız da kim haklı, bu kadar maç seyretmek başlı başına bir delilik değil mi zaten?

Şaka bir yana futbolu bu kadar sevmek, aslında hiç büyümemek, yaşlanmamak istemek bir yerden sonra… Ravelli yazmışken “Deliliğe Övgü”nün ölümsüz yazarı Rotterdamlı Desiderius Erasmus’u da anmamak olmaz: “Gençliğin gidişini ancak delilik durdurur ve yaşlılığın ölümcül can sıkıcılığından bizi ancak delilik uzak tutar” İşte belki de bu yüzden dünyanın dört bir yanında herkes seni bu kadar seviyor Ravelli! Yoksa FIFA 2007’nin Klasik 11’ine Zico, Cantona ve Beckenbauer’in olduğu takımın kalesine seni koymazlardı!

Hiç yorum yok: