29 Ekim 2013 Salı

Ter Stegen nereye?

http://www.totemspor.com/yazarlar/ali-ece/ter-stegen-nereye-291013

16 Ekim 2013 Çarşamba

Kirli savaşa inat, futbolunla çok yaşa Bosna!

http://www.totemspor.com/yazarlar/ali-ece/kirli-savasa-inat-futbolunla-cok-yasa-bosna-161013

TÜRKİYE - HOLLANDA: VAN PRAAG'I TANIR MISINIZ?

İlk yarı, milli takımımız tarihinin son 20 yılının özeti gibiydi. Basit bir yerleşme-alan savunması hatası sonucu Robben’in ortası gol oldu. Duran top savunmamız daha doğrusu “savunamamamız” lokumumuz gibi dünyaca meşhur! Ne de olsa San Marino’dan bile yemeyi başarmıştık!
Sonrasında 20-35. dakikalar arası Euro 2008’den yadigâr “büyük geri dönüş ruhu”geldiysen topa iki kere vur! 15 dakikada tam saha baskı akabinde gelen 5 gol girişimi. 20-35 arasında tıpkı 2002 ve 2008’de olduğu gibi ne kadar pres yaparsak o kadar etkili oynadık.
Ancak tabii ki Hollanda gibi dünyada top 8’i zorlayan güçlü bir ekole karşı tam saha presi kesintisiz 15 dakikadan fazla sürdürmek imkânsıza yakın. Ayrıca bu presimize rağmen Hollanda ilk yarıda bizden 19 fazla isabetli pas yaptı ve % 82’lik isabetli pas oranı yakaladı.
2. yarıya değişiklik ve golle başlayan taraf olmalıydık. Ama devreye oyuncu değişikliği ve golle başlayan taraf Hollanda oldu. Ülkemiz liginde “emek değeri” bazıları tarafından yeterince takdir edilmeyen Kuyt anında mikserliğini yaptı ve ülkemizde bir başka eleştirilen oyuncu Sneijder’a golü attırdı. Ve bize bir kere daha asıl en çok eleştirilmesi gerekenin Türk oyuncuların mental dalgalanmaları olduğunu gösterdi. 
GAZ KADAR BİLGİ DE LAZIM 
Sahi, Hollanda Ligi’nde yabancı sınırı yok. Türkiye’de 10 milyon euroluk bonservis bedeliyle transfer yapan Lens’in kim olduğunu bilmeyen “uzman” çok. Hâlbuki Hollanda’nın 2. kez milli olan kalecisi ilk kurtarışını 65. dakikada yaptı.
O yüzden Hollanda’dan ilham almamız lazım. Mesela Fatih Terim’e toplamda Sneijder’ın yarısı kadar bile milli olmamış Hollanda ilk 11’inin geri 4’lüsü örneğindeki gibi jenerasyon yenileme fırsatını vererek işe başlamalıyız. İşin başında da yönetimsel bağlamda Türk futboluna Fatih Terim kalitesinde etki yapabilecek yeni isimler olmalı. Mesela Hollanda Futbol Federasyonu başkanı Van Praag daha önce futbol yöneticisi olarak büyük başarılara imza atmış bir isim. Praag, Ajax başkanıyken kulübü Avrupa’da önemli kupalar kazanmıştı. Futbol işini de bizzat babasından öğrenmişti. Ne de olsa baba Van Praag, Ajax Avrupa’nın en büyük kupasını üst üste 3 kez müzesine götürürken kulübün başkanıydı! Hiç borç bırakmadı.

9 Ekim 2013 Çarşamba

MUTLAKA OKUYUN DERİM: TOPRAKSAHA.NET son sayısı

Cüneyt Tanman RöportajıTopraksaha.net sordu, büyük kaptan Cüneyt Tanman tüm içtenliğiyle cevapladı. Milli takım üzerine özel bir röportaj... http://topraksaha.net/?p=1846Hüseyin Baradan Çekil AradanMilli Takım, Dünya Kupası’na her yaklaştığında karşısına Avusturya çıktı. 1978, 1990 ve 2002’ye yolculuk...http://topraksaha.net/?p=1844Sessiz İtalyanTürkiye’nin katıldığı ilk 1954 Dünya Kupası’nda takımın başındaki İtalyan hoca, işini sessizce yapan Puppo… http://topraksaha.net/?p=1842Filistin’de futbol asla futbol değil. Filistin Milli Takımı’nın Dünya Kupası elemelerindeki maceraları...http://topraksaha.net/?p=1840*Altta Kaldın Diye Üzülme, Üste Çıktın Diye Sevinme Dünya Kupası’nın son biletleri sahibini bekliyor! Geçmişte hangi dev son maçta Dünya Kupası trenini kaçırdı? http://topraksaha.net/?p=1835* Buz Gibi Gol74 Dünya Kupası’na katılmak isteyen SSCB ve Şili, play off’ta karşılaştı. Hangisi ikinci maçta sahaya çıkmadı ve neden? http://topraksaha.net/?p=1837* Milli Forma, Kendine Yakışanı Giymektir. İtalyanlar neden mavi? Panzerler neden yeşil forma giyiyor? Hollanda-turuncu ilişkisi ne? Bayrak renklerini formalarına taşımayan ülkelerin hikâyesi… http://topraksaha.net/?p=1832